Заштитник грађана је по сопственој иницијативи а након сазнања из медија да су у размаку од 15 дана у болницама у Ужицу и Аранђеловцу преминуле једна трудница и једна породиља, покренуо поступак контроле рада Министарства здравља, Опште болнице у Ужицу и Опште болнице у Аранђеловцу.
Заштитник грађана је затражио од Министарства здравља да изврши ванредну спољну проверу квалитета стручног рада у обе болнице и да му достави резултате у року од 15 дана.
Заштитник грађана од Опште болнице у Ужицу тражи да га најкасније у року од 15 дана обавести о свим чињеницама и околностима о смрти труднице, а нарочито да достави податке о унутрашњој провери квалитета стручног рада која је најављена да ће бити спроведена.
Истовремено, Заштитник грађана од Опште болнице у Аранђеловцу тражи да га најкасније у року од 15 обавести о случају смрти породиље а нарочито да достави информације о мерама које су евентуално у међувремену спроведене.
На основу сазнања из медија да је отац из Бруса малолетну ћерку продао за новац и приморао је да се уда за његовог знатно старијег познаника, Заштитник грађана покренуо је по сопственој иницијативи испитни поступак оцене законитости и правилности рада надлежних државних органа.
Заштитник грађана затражио је од Центра за социјални рад општине Брус да у року од 15 дана достави податке о томе да ли је породица детета од раније на евиденцији Центра за социјални рад и ако јесте које активности из надлежности центра су предузете у претходном периоду. Такође, потребно је да се доставе подаци које активности су предузете поводом наведених сазнања у циљу заштите права и најбољих интереса детета као и подаци о сарадњи са полицијом и Центром за заштиту жртава трговине људима у наведеном случају.
Истовремено, потребно је да Министарство унутрашњих достави извештај о активностима које је предузело у овом случају, а Центар за заштиту жртава трговине људима да достави податке о предузетим активностима у циљу заштите права и најбољих интереса детета као и информације о сарадњи са полицијом и Центром за социјални рад општине Брус.
Заменица Заштитника грађана за права детета Јелена Стојановић изјавила је да је потребно додатно унапредити заштиту деце и породице у области социјалне политике пре свега кроз измене важећих нормативних аката, стручно усавршавање и повећање броја запослених у центрима за социјални рад, али и кроз промену имиџа ових центара у јавности.
"На првом месту потребне су измене Породичног закона како би се онемогућило склапање брака лицима старијим од 16 година уз одобрење суда. Затим, треба изменити Закон о јавном реду и миру који актуелно не искључује одговорност детета за учествовање у просјачењу и не признаје статус жртве детету укљученом у ове активности", навела је Стојановић на конференцији "Фестивал права и социјалне заштите 2023" у Лесковцу.
Стојановић је на скупу, у организацији Коморе социјалне заштите и Удружења правника социјалне заштите „Аргумент“, навела да су ограничење запошљавања у центрима за социјални рад које је било на снази, неформирање свих центара за породични смештај и усвојење у пуном капацитету, изостанак социјално-здравствених установа и неуједначено финансирање услуга личног пратиоца имали негативне последице на пружање услуга породицама и деци.
Још један од изазова у остваривању права детета је и недовољан број стручних радника у центрима за социјални рад што је последица забране запошљавања која је важила до недавно, али и одлива стручног кадра, док се истовремено број активности и корисника услуга по различитим основама увећава, рекла је Стојановић и додала да оваква ситуација утиче на поступање запослених али и на пропусте који се дешавају у поступцима који дођу до Заштитника грађана.
Фото: Заштитник грађана
"Прописи о ограничењу запошљавања су негативно утицали на развијеност и на доступност услуга у области социјалне заштите, када су у питању деца. Утврдили смо и да је радницима у социјалној заштити потребно обезбедити одговарајуће обуке за јачања стручних капацитета установа и професионалаца у социјалној заштити“, рекла је Стојановић и подсетила да је после препоруке Заштитника грађана почетком 2021. године Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања обезбедило сагласност Владе Републике Србије за запошљавање 187 нових стручних радника.
Заменица Заштитника грађана је навела и да је медијска слика о установама социјалне заштите неповољна и да грађани често немају поверења у њих, нарочито онда када изостане реакција центара у случајевима који се медијски актуелизују, и да је потребно да својим радом и комуникацијом са јавношћу раде на поправљању поверења.
"Пред Заштитником грађана се пре пар година нашао случај који је у потпуности медијски актуелизован. Медији су утицали на креирање става јавности што је довело до тога да се притисак јавности на надлежне институције појача, иако иста та јавност није била детаљно упозната са ситуацијом. Медији су свакодневним извештавањем о овом случају утицали на креирање става јавности о раду установа социјалне заштите, затим негативног односу према хранитељству на које се гледа као на начин зараде а не као на вид збрињавања детета до којег долази у крајњим ситуацијама, онда када је дете угрожено", рекла је Стојановић.
Стојановић је најавила да ће Заштитник грађана наставити да непрекидно и са великом пажњом прати рад свих надлежних државних органа и установа задужених за заштиту права детета и хитно реаговати на све њихове пропусте у раду са циљем да се деци обезбеди највећи степен заштите права и интереса.
На основу информација из медија да је двогодишња девојчица из села у околини Зајечара преминула након што ју је претукао ванбрачни супруг њене мајке, Заштитник грађана је покренуо поступке контроле законитости и правилности рада надлежних државних органа.
Центар за социјални рад Зајечар у року од 15 дана треба да обавести Заштитника грађана да ли је и пре трагичног догађаја у породици преминуле девојчице било пријава или сазнања за насиље у породици или занемаривање детета од стране мајке, као и о свим чињеницама и околностима овог случаја.
Такође, Заштитник грађана је затражио од Министарства за бригу о породици и демографију да изврши надзор над стручним радом Центра за социјални рад Зајечар и у року од 15 дана обавести Заштитника грађана да ли је било пропуста у раду центра у поступцима који се односе на породицу девојчице, а посебно када је у питању поступање органа старатељства у заштити детета од насиља, злостављања и занемаривања.
Заштитник грађана је од Здравственог центра у Зајечару затражио да га у року од 15 дана обавести да ли су код девојчице од стране здравствених радника центра, који су до сада пружали здравствену заштиту девојчици, уочавани или пријављивани знаци насиља или знаци родитељског занемаривања када је у питању здравствени статус детета.
Даље, потребно је да Министарство унутрашњих послова обавести Заштитника грађана да ли су и пре трагичног догађаја надлежни органи МУП-а имали сазнања или добијали пријаве за насиље или занемаривање детета у породици у којој је живела девојчица, као и о свим предузетим активностима полиције након трагичног догађаја.
Након спроведеног поступка контроле, Заштитник грађана је утврдио пропусте у раду Центра за социјални рад Крушевац и упутио препоруке. Поступајући по притужби једног од родитеља да су му деца насилно одузета , након прибављања документације, Заштитник грађана је утврдио да Центар није адекватно одреаговао у случају ове породице која је на њиховој евиденцији још од 2012. године. На основу утврђених недостатака у раду и стандарда домаћег и међународног права у заштити деце од занемаривања, насиља и злостављања, Заштитиник грађана упутио је надлежном органу старатеља препоруке да се хитно изврши евалуација Плана услуга за малолетну децу. Нов план услуга треба да обухвати све мере заштите и унапређења развоја и здравственог стања деце, али и све остале расположиве податке о стању и потребама деце.
У поступку је утврђено да је Центар начинио неотклоњиве пропусте у раду на штету права малолетне деце јер у периоду од седам година није испитао и проверио наводе из пријава о занемаривању права и интереса деце. Ништа није урађено ни по пријави о насиљу у породици и тешко поремећеним породичним односима, која је Центру поднета 2012. године. Центар је пропустио да прати и надзире родитеље у вршењу родитељског права и да им пружи подршку, саветовање и друге услуге помоћи, иако је имао пријаве других институција које су указивале на неадекватно родитељско функционисање и недовољне родитељске капацитете. Одузимање деце у децембру 2021. године представља најтежи облик одузимања од родитеља и измештање деце из породичних услова без било каквих претходних активности Центра да са родитељима обезбеде услуге подршке, помоћи, саветовања, надзора, али побољшања материјалног положаја породице и услова становања.
Тек након десет година од прве пријаве занемаривања детета , половином децембра 2021. године, када је Школа пријавила да дете од почетка школске године не долази на наставу, Центар је одреаговао и децу ургентно сместио у хранитељску породицу. Не улазећи у резултате процене и формираног стручног мишљења и неопходности ургентног измештања деце, Заштитник грађана оценио је да је током десет година Центар пропуштао да предузме све активности које би побољшале живот и потребе деце, наводи се између осталог у препоруци.
Заштитник грађана је у поступку контроле рада надлежних органа, покренутом поводом туче ученика средње школе у Обреновцу, закључио да је у случајевима када се ученици који изврше вршњачко насиље испишу из школе потребно да нове школе у које се они упишу наставе рад са учеником ради адаптације и превенције проблема у понашању.
Заштитник грађана је по сопственој иницијативи, а на основу медијских информација о вршњачком насиљу у средњој Техничкој школи „Буда Давидовић“ у Обреновцу, покренуо поступак контроле законитости и правилности рада Министарства просвете.
Просветна инспекција је затим извршила ванредни надзор над поступањем школе у овом случају и обавестила Заштитника грађана да је школа предузела активности из Правилника о протоколу поступања у установи у одговору на насиље, злостављање и занемаривање, али да није до краја спровела васпитно-дисциплински поступак јер се ученик који је извршио насиље исписао из школе пет дана после туче.
Школа је ипак у исписницу ученика унела напомену да је против њега покренут васпитно-дисциплински поступак, а Заштитник грађана сматра да када ученик настави школовање у другој установи, стручни сарадници у новој школи треба да разматрају и податке о досадашњем образовању и понашању ученика и да наставе рад са њим ради адаптације и превенције проблема у понашању и учењу.
Средња школа у Обреновцу је покренула васпитно-дисциплинске поступке против свих ученика који су учествовали у тучи, оних који су тучу посматрали и оних који су снимали тучу и дистрибуирали снимак, као и против ученика који је повређен јер је утврђено да је наговаран од стране других ученика да учествује у тучи, утврдио је Заштитник грађана.
Заштитник грађана је из достављене документације утврдио да је дводневни сукоб двојице ученика првог разреда средње школе у Обреновцу резултирао тучом у парку током великог одмора уз присуство великог броја ученика и да је туча завршена тако што је један ученик ударио ногом у главу другог ученика који је пао и онесвестио се, након чега га је превезен у Ургентни центар а полиција је извршила увиђај уз присуство професора.
Заменица Заштитника грађана за права детета Јелена Стојановић изјавила је данас да се у Републици Србији заштита деце од насиља у школама углавном заснива на реаговању на насиље и да школе често не препознају своју улогу у заштити деце и оценила да превенција представља предуслов за сузбијање насиља у школама.
"Систем заштите деце од насиља је више фокусиран на реаговање и заштиту него на превенцију. Програми превенције су ретки и најчешће немају велики обухват. Континуирана, свеобухватна и систематска превенција насиља се не спроводи, а Заштитник грађана сматра да је превенција предуслов за сузбијање насиља у школама", рекла је Стојановић на скупу „Србија по мери детета - инфраструктура и изазови у спровођењу“.
Стојановић је скупу, који су организовали Мисија ОЕБС у Србији и цивилна организација "Центар за права детета", рекла да подаци до којих је Заштитник грађана дошао у поступцима контроле надлежних органа показују да велики број школа у Србији и даље нема функционалан Тим за заштиту од насиља, злостављања и занемаривања као и да ученици немају сазнање о његовом постојању.
Фото: Заштитник грађана
Као забрињавајући податак Стојановић је изнела да се у школама и даље дешава насиље над ученицима од стране запослених и то у нижим разредима основне школе, али и то што родитељи често нису спремни да сарађују са школама и да прихвате васпитне мере које су изречене њиховој деци због насиља.
Стојановић је подсетила да је у септембру 2022. године одржана по први пут Летња школа Заштитника грађана о правима детета коју је похађало 20 деце и младих из целе Србије узраста од 13 до 17 година, која је организована у циљу унапређења знања деце о њиховим правима и доступним механизмима заштите, као и препознавању различитих облика насиља и начинима заштите.